Telewizja Skawina jest projektem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie, realizowanym w ramach współpracy ze Studiem Filmu i Fotografii „Profil”. Pomysł lokalnego internetowego kanału informacyjnego zrodził się w konsekwencji dyskusji nad rolą współczesnej biblioteki publicznej w systemie informacji. Przeważyła koncepcja, że działalność biblioteczna w tej sferze nie powinna li tylko ograniczać się do informacji o zasobach książkowych i wydarzeniach propagujących czytelnictwo, ale wykraczać znacznie szerzej. W ten sposób biblioteka, będąca ważnym ośrodkiem aktywności społecznej, stanie się nie tylko źródłem wiedzy zawartej w księgozbiorze, ale też aktywnym medium sensu largo – informującym o wszystkich aspektach życia lokalnej społeczności– przekonywała obecna redaktor naczelna TV Skawina, Justyna Myszor.

Powstający zespół redakcyjny szybko podchwycił tę myśl, a na efekty nie trzeba było długo czekać. Pierwszy materiał – relacja ze skawińskiej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców – pojawił się na profilu fecebookowym 16 listopada i dość szybko zyskał sporą popularność. Zainteresowanie kolejnymi relacjami z najważniejszych wydarzeń przerosło jednak nasze najśmielsze oczekiwania. W ciągu półtora miesiąca ponad 700 osób polubiło nasz fanpage, uruchomiliśmy ponadto w domenie www.skawina.tv stronę internetową, gdzie nasze materiały filmowe pogrupowane zostały w kanały tematyczne: rozrywka, kultura, edukacja, sport, samorząd. Oprócz tego publikujemy na stronie galerie zdjęć z imprez, które rejestrujemy. A to dlatego, że wśród nas są miłośnicy fotografii, no i mamy naprawdę czym się pochwalić.

Z ogromną satysfakcją obserwujemy, że nasza idea nie tylko zyskuje szybko zwolenników w postaci widzów, ale też przyciąga wielu wartościowych współpracowników, zawsze chętnych do pomocy. Nie do przecenienia na początkowym etapie były rady Maćka Sawickiego, który też nakręcił i zmontował pierwszy materiał. Krzysztof Sanowski udostępnił nam swojego drona, z którego zarejestrował relację z II Górskiego Biegu Niepodległości, Kamil Cudejko realizuje się doskonale jako  prezenter, ale też użycza głosu komentując filmy. Zresztą mówimy też głosem Kuby Grzywy i Arka Jałochy. Łukasz Grabuś kręci i montuje materiały, Krzysztof Skrzybalski również nie rozstaje się z kamerą, chyba że zmieni go Kasia Skrzybalska, gdy na chwilę rozstanie się ze swoim aparatem. Z kolei żmudną i trudną pracę nad ostatecznym wyglądem materiałów wykonują: Justyna Myszor, Karolina Opatowicz i Paweł Paluch. No a Michał Grzeszczuk pisze, pisze i… poprawia. A czasem z Kasią, Justyną i Asią Gądek trzyma mikrofon, próbując zadawać pytania rozmówcom. Tak to się u nas kręci, a my kręcimy dla Was.

Oglądajcie nas, zapraszamy!

Zespół Telewizji Skawina

Justyna Myszor

Redaktor naczelna

Michał Grzeszczuk

Redaktor

Katarzyna Skrzybalska

Redaktor, fotograf

Karolina Opatowicz

Redaktor, montażysta

Łukasz Grabuś

Redaktor, montażysta, operator kamery

Krzysztof Skrzybalski

Szef studia, operator kamery

Paweł Paluch

Montażysta

Kamil Cudejko

Prezenter, lektor

Jakub Grzywa

Lektor

Arkadiusz Jałocha

Lektor