Home Tato, rzuć palenie! Zastąp piec ciepłem z sieci Skawina i Kraków – wspólnie na rzecz czystego powietrza

Skawina i Kraków – wspólnie na rzecz czystego powietrza

0
0

Przedstawiciele CEZ Skawina, Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie oraz MPEC Kraków podpisali w zeszłym roku, kompleksowe porozumienie o realizacji programu ograniczania niskiej emisji na terenie Skawiny. Była to pierwsza, poza Krakowem, gmina, wchodząca w skład aglomeracji krakowskiej, która zawarła umowę z miastem, dostawcą i źródłem ciepła.

Dzięki podpisaniu dokumentu mieszkańcy Skawiny zyskali możliwość otrzymania od MPEC Kraków oferty podłączenia budynków mieszkalnych do sieci ciepłowniczej na terenie dużego obszaru miasta. Krakowianie natomiast, w najbliższych latach, dzięki tej inwestycji, powinni odczuć znaczącą poprawę jakości powietrza. Koszty przyłączenia dofinansuje elektrownia CEZ Skawina.

Podpisane porozumienie określa obszar Skawiny, który spełnia techniczne wymagania, umożliwiające podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Warunkiem koniecznym jest odległość budynku nieprzekraczająca 80 metrów od istniejącej już w mieście infrastruktury ciepłowniczej. W rzeczywistości oznacza to, że niemal 90 proc. budynków w centrum Skawiny, będzie miało taką możliwość. MPEC na swój koszt zainstaluje chętnym odbiorcom węzeł cieplny, a CEZ Skawina przyzna wsparcie finansowe do każdego zamówionego kilowata mocy cieplnej służącej do ogrzewania domów i podgrzewania wody użytkowej.

Temat poprawy jakości powietrza Gmina Skawina traktuje priorytetowo i przykłada dużą wagę do powstania tego dokumentu, który może być milowym krokiem dla wzrostu jakości życia mieszkańców Skawiny i Krakowa – mówi Tomasz Ożóg – zastępca burmistrza Miasta i Gminy Skawina.

Strony porozumienia zapraszają do kontaktowania się z ekodoradcą w Urzędzie Miasta i Gminy Skawina oraz ekspertami CEZ Skawina, którzy oprócz dofinansowania oferują wsparcie w procesie przygotowania inwestycji.

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *